home

Numer 1-2, 2018


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Widoki Kresów ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza do kamienicy przy ul. Tumskiej 8 w czwartek 15 grudnia 2016 r. o godz. 17.00 na otwarcie wystawy „Album kresowe. Ziemie wschodnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów w grafice ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”. Zaprezentowane na niej zostaną mało znane zbiory grafiki, głównie XIX-wiecznej. Wiele z prac niezwykle rzadko opuszcza pomieszczenia magazynów, a część pokazywana będzie szerokiej publiczności po raz pierwszy. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 25 lutego 2017 r.

 
Philippe Benoist, Adolph Jean Baptiste Bayot, „Kościół św. Anny w Wilnie”, litografia, 1848-1849


Wystawa jest wyprawą do miejsc odległych, oddalonych o setki kilometrów, oddzielonych granicami państw, choć zarazem już bliskich – teraz, w czasach nieograniczonych możliwości podróżowania. Jest wędrówką do miejsc zapomnianych, choć wciąż ich nazwy, widoki, opisy odczytujemy w lekturach, odnajdujemy na obrazach czy poznajemy na lekcjach historii. Jest wreszcie podróżą do miejsc, których nie ma, które zmieniły się nie do poznania, ponieważ wyburzono pałac lub świątynię, a na rozległych niegdyś polach rozprzestrzeniła się wielkomiejska zabudowa – szczęśliwie wizerunki tych miejsc zostały ocalone, zatrzymane dla potomnych dłońmi rysowników i sztycharzy. Poprzez widoki wiosek i miast, w których często kościół sąsiadował z cerkwią i synagogą, autorzy wystawy chcą przypomnieć bogactwo kulturowe dawnych Kresów rozpiętych między mistycznym Wschodem a racjonalistycznym Zachodem, przywołać czas współistnienia w jednym kraju różnych tradycji, języków i narodów.

 

Wystawa obejmuje przede wszystkim ryciny z XIX w., ale także starsze bądź te z początku XX stulecia. Ponieważ otwarcie wystawy przypada w okresie przedświątecznym, dodatkowym akcentem wernisażu będzie opowieść o obchodach Wigilii i świąt Bożego Narodzenia na Kresach Wschodnich.


2016-12-09

Źródło: informacja prasowa« powrót


MNW poszukuje dzieł Józefa Brandta

W związku z prowadzeniem prac badawczych, których wyniki zostaną opublikowane w katalogu wystawy monograficznej „Józef Brandt 1841-1915”, Muzeum Narodowe w Warszawie zwraca się z apelem do kolekcjonerów dzieł sztuki w Polsce i za granicą o udostępnianie posiadanych prac malarskich lub rysunkowych Brandta.

czytaj więcej


Inauguracja Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

Rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja projektu nastąpiła 8 grudnia 2017 r. w Mediolanie. W ramach Roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, a organizacje realizujące w 2018 r. projekty związane z tematyką dziedzictwa będą mogły ubiegać się o oficjalny patronat ERDK2018.

czytaj więcej


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”
w MNKi

Wystawa Muzeum Narodowego w Kielcach poświęcona Józefowi Szermentowskiemu (1833-1876) i Franciszkowi Kostrzewskiemu (1826-1911), przedstawicielom polskiego realizmu 2. połowy XIX w., jest prezentowana od 7 grudnia 2017 r. do 8 kwietnia 2018 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Na wystawie zgromadzono ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie

Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI