home

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Numer 5-6, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Widoki Kresów ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza do kamienicy przy ul. Tumskiej 8 w czwartek 15 grudnia 2016 r. o godz. 17.00 na otwarcie wystawy „Album kresowe. Ziemie wschodnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów w grafice ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”. Zaprezentowane na niej zostaną mało znane zbiory grafiki, głównie XIX-wiecznej. Wiele z prac niezwykle rzadko opuszcza pomieszczenia magazynów, a część pokazywana będzie szerokiej publiczności po raz pierwszy. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 25 lutego 2017 r.

 
Philippe Benoist, Adolph Jean Baptiste Bayot, „Kościół św. Anny w Wilnie”, litografia, 1848-1849


Wystawa jest wyprawą do miejsc odległych, oddalonych o setki kilometrów, oddzielonych granicami państw, choć zarazem już bliskich – teraz, w czasach nieograniczonych możliwości podróżowania. Jest wędrówką do miejsc zapomnianych, choć wciąż ich nazwy, widoki, opisy odczytujemy w lekturach, odnajdujemy na obrazach czy poznajemy na lekcjach historii. Jest wreszcie podróżą do miejsc, których nie ma, które zmieniły się nie do poznania, ponieważ wyburzono pałac lub świątynię, a na rozległych niegdyś polach rozprzestrzeniła się wielkomiejska zabudowa – szczęśliwie wizerunki tych miejsc zostały ocalone, zatrzymane dla potomnych dłońmi rysowników i sztycharzy. Poprzez widoki wiosek i miast, w których często kościół sąsiadował z cerkwią i synagogą, autorzy wystawy chcą przypomnieć bogactwo kulturowe dawnych Kresów rozpiętych między mistycznym Wschodem a racjonalistycznym Zachodem, przywołać czas współistnienia w jednym kraju różnych tradycji, języków i narodów.

 

Wystawa obejmuje przede wszystkim ryciny z XIX w., ale także starsze bądź te z początku XX stulecia. Ponieważ otwarcie wystawy przypada w okresie przedświątecznym, dodatkowym akcentem wernisażu będzie opowieść o obchodach Wigilii i świąt Bożego Narodzenia na Kresach Wschodnich.


2016-12-09

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Józef Szermentowski – Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz” – apel o udostępnienie dzieł na wystawę

Pod koniec 2017 r. Muzeum Narodowe w Kielcach zorganizuje wystawę przedstawiającą drogi twórcze dwóch wybitnych malarzy polskiego realizmu: Franciszka Kostrzewskiego (1826–1911) i Józefa Szermentowskiego (1833–1876), ich wpływ na rozwój malarstwa krajowego i ilustratorstwo, a także związki z regionem świętokrzyskim. Poszukiwane są dzieła tych twórców, które mogłyby wzbogacić wystawę.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej


„Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”

Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej organizuje wystawę „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie”, na którą złożą się liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej. Jej otwarcie uświetni Noc Muzeów 27 maja br.; pokaz potrwa do 5 listopada.

czytaj więcej


„Dama z gronostajem” od 19 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie


Znana i lubiana „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci od Nocy Muzeów – 19 maja 2017 r. będzie prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do 22 czerwca wstęp na pokaz obrazu jest bezpłatny. Obraz jest własnością muzeum od 29 grudnia 2016 r., będzie eksponowany w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu na I piętrze Gmachu Głównego MNK.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI