home

Numer 9-10, 2017


zobacz spis treści

Numer 7-8, 2017


zobacz spis treści

Wydarzenia

Widoki Kresów ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza do kamienicy przy ul. Tumskiej 8 w czwartek 15 grudnia 2016 r. o godz. 17.00 na otwarcie wystawy „Album kresowe. Ziemie wschodnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów w grafice ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”. Zaprezentowane na niej zostaną mało znane zbiory grafiki, głównie XIX-wiecznej. Wiele z prac niezwykle rzadko opuszcza pomieszczenia magazynów, a część pokazywana będzie szerokiej publiczności po raz pierwszy. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 25 lutego 2017 r.

 
Philippe Benoist, Adolph Jean Baptiste Bayot, „Kościół św. Anny w Wilnie”, litografia, 1848-1849


Wystawa jest wyprawą do miejsc odległych, oddalonych o setki kilometrów, oddzielonych granicami państw, choć zarazem już bliskich – teraz, w czasach nieograniczonych możliwości podróżowania. Jest wędrówką do miejsc zapomnianych, choć wciąż ich nazwy, widoki, opisy odczytujemy w lekturach, odnajdujemy na obrazach czy poznajemy na lekcjach historii. Jest wreszcie podróżą do miejsc, których nie ma, które zmieniły się nie do poznania, ponieważ wyburzono pałac lub świątynię, a na rozległych niegdyś polach rozprzestrzeniła się wielkomiejska zabudowa – szczęśliwie wizerunki tych miejsc zostały ocalone, zatrzymane dla potomnych dłońmi rysowników i sztycharzy. Poprzez widoki wiosek i miast, w których często kościół sąsiadował z cerkwią i synagogą, autorzy wystawy chcą przypomnieć bogactwo kulturowe dawnych Kresów rozpiętych między mistycznym Wschodem a racjonalistycznym Zachodem, przywołać czas współistnienia w jednym kraju różnych tradycji, języków i narodów.

 

Wystawa obejmuje przede wszystkim ryciny z XIX w., ale także starsze bądź te z początku XX stulecia. Ponieważ otwarcie wystawy przypada w okresie przedświątecznym, dodatkowym akcentem wernisażu będzie opowieść o obchodach Wigilii i świąt Bożego Narodzenia na Kresach Wschodnich.


2016-12-09

Źródło: informacja prasowa« powrót


„Między formą a treścią. Zakopiańska kolonia artystyczna” (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym)

Na wystawie zaprezentowane zostało zakopiańskie środowisko artystyczne z okresu jego kształtowania i największego rozkwitu, tj. od 2. połowy XIX w. do 1939 r. Zakopane tamtego czasu jest znakomitym tłem do pokazania przemian, jakie nastąpiły w sztuce polskiej, od malarstwa sięgającego jeszcze okresu romantyzmu, poprzez realizm, Młodą Polskę aż do awangardowego formizmu.

czytaj więcej


Modernizm na Węgrzech 1900-1930

W Zamku Królewskim w Warszawie trwa wystawa „Modernizm na Węgrzech 1900-1930”, przygotowana we współpracy z Muzeum im. Janusa Pannoniusa w Peczu oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Ekspozycja, stanowiąca zwieńczenie obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, prezentowana będzie do 7 stycznia 2018 r.

czytaj więcej


„Biedermeier” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ponad czterysta pięknych przedmiotów – obrazów, mebli, szkieł, porcelany, tkanin i strojów, biżuterii i bibelotów, którymi na co dzień otaczało się bogate mieszczaństwo od Wiednia po Wilno – zostało pokazanych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa jest pierwszą w Polsce tak dużą prezentacją biedermeieru – sztuki i kultury mieszczańskiej w Europie Środkowej i Północnej w latach 1815–1848, pomiędzy Kongresem Wiedeńskim i Wiosną Ludów. Można ją oglądać w dniach 5.10.2017-7.01.2018. Zapraszamy do lektury tekstu kuratorek ekspozycji.

czytaj więcej


„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego 336 tys. muzealiów najstarszego polskiego muzeum. Ekspozycja będzie czynna do 8 kwietnia 2018 r. Towarzyszy jej bogato ilustrowany albumowy katalog.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI