home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Obrazy z Fundacji Kościuszkowskiej prezentowane w Łazienkach

Od 19 października br. do 15 kwietnia 2018 r. w Pałacu na Wyspie (Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie) będzie trwać „Wystawa jednego obrazu. Malarstwo z kolekcji Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku”. Zaprezentowane zostaną na niej kolejno trzy znakomite obrazy: „Kościuszko w West Point” Bolesława Jana Czedekowskiego, „Lisowczycy: strzelanie z łuku” Józefa Brandta oraz „Gamrat i Stańczyk” Jana Matejki. To jedne z najcenniejszych dzieł zgromadzonych przez tę instytucję.

 

Obrazy z kolekcji Fundacji Kościuszkowskiej eksponowane będą w Jadalni w Pałacu na Wy­spie w ramach cyklu. Od 19 października do 15 grudnia 2017 r. zobaczymy obraz „Kościuszko w West Po­int”. Po nim prezentowane będą „Lisowczycy: strzelanie z łuku” (15 grudnia 2017 r. – 15 lutego 2018 r.) oraz „Gamrat i Stańczyk” (15 lutego – 15 kwietnia 2018 r.).

 
Marek Skulimowski, Prezes i Dyrektor Wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, prezentuje obrazy 18.10.2017 w Łazienkach Królewskich w Warszawie

 

Pierwszy z obrazów – „Kościuszko w West Point” – powstał na prośbę ówczesnego prezesa Fundacji, Stefana Mierzwy. Jan Czedekowski namalował natu­ralnej wielkości postać Tadeusza Kościuszki w mundurze generała brygady amerykańskiej Armii Kontynentalnej z czasów wojny o niepod­ległość. Na piersi Naczelnika widnieje order To­warzystwa Cyncynatów, którego był członkiem. W tle widać Fort Clinton nad rzeką Hudson.

 
Obraz Józefa Brandta „Lisowczycy: strzelanie z łuku” włączony został do kolekcji Fundacji Kościuszkowskiej w 1958 r. i uznawany jest za jej najcenniejsze dzieło. Dynamiczna scena przedstawia jeźdźców lekkiej jazdy konnej, tzw. lisowczyków, wojskową formację zebraną w XVII w. przez płk. Aleksandra Lisowskiego i utrzy­mującą się z łupów wojennych. Przedstawiony na obrazie łucznik, który celuje w turban, tema­tycznie odwołuje się do trwających w XVII w. potyczek z Turkami w południowo-wschodniej Polsce. Jeździec, często w ferworze walki, to ulubiony motyw Józefa Brandta.

 
Dzieło „Gamrat i Stańczyk” Jana Matejki to dyna­miczna, wielofigurowa kompozycja. Przedstawia orszak wchodzący na plac przez bramę. Na jego czele podążają biskup Piotr Gamrat, powiernik królowej Bony Sforzy, oraz Stańczyk, błazen króla Zygmunta I Starego. W tle przedstawio­ny został fragment Zamku Królewskiego na Wawelu oraz dwie kamienice. Dzieło powstało w latach 1873–1878. Do Fundacji Kościuszkow­skiej przekazane zostało przez Josepha F. Lestera w 1950 r. z okazji 25-lecia założenia Fundacji.

 
Wystawa, która wpisuje się w program obchodów 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, organizowana jest przez Łazien­ki Królewskie we współpracy z Fundacją Kościuszkowską, która od niemal stu lat działa na rzecz promocji kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych. Powstała ona w 1925 r., a jej celem jest pogłębianie więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi poprzez programy edukacyjne oraz wymianę kulturalno-naukową. Na stypendia i granty dla polskich i amerykań­skich studentów, naukowców i artystów Fundacja przeznacza rocznie około miliona dolarów. Twórca Fundacji, polski emigrant Stefan Mierzwa, powołał ją jako swoisty „żywy po­mnik” upamiętniający 150. rocznicę przybycia Tadeusza Kościuszki do Ameryki. Od samego początku Fundacja pomagała rodakom z od­rodzonej po latach niewoli Ojczyzny w zdo­bywaniu edukacji w Stanach Zjednoczonych i w przybliżaniu Amerykanom kraju jednego z ich bohaterów narodowych. W czasie drugiej wojny światowej przekazywała polskim żołnierzom na Zachodzie pomoc finansową a w latach komunizmu kontynuowała promowanie Polski i jej spraw w Stanach Zjednoczonych.

Początek kolekcji malarstwa polskiego nale­żącej do Fundacji Kościuszkowskiej datuje się na lata 50. XX w. Jednym z pierwszych jej dzieł było płótno Jana Matejki „Gamrat i Stańczyk”, a z czasem kolekcja powiększyła się między innymi o obrazy Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego, Juliusza Kossaka czy Olgi Boznańskiej. Zbiory Fundacji Kościuszkowskiej są udostępnione zwiedzającym w siedzibie Fundacji w Nowym Jorku. Fundacja wydała także poświęcony jej katalog „Polscy Mistrzowie z Kolekcji Sztuki Fundacji Kościuszkowskiej”. Więcej informacji na www.thekf.org.

 

2017-10-18

Źródło: informacja prasowa/ www.lazienki-krolewskie.pl« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI