home

Numer 11-12, 2019


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

„Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”

Wystawa prezentowana od 7 kwietnia 2017 r. w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8 w Krakowie obejmuje 350 przedmiotów wybranych z liczącego dziś 336 tysięcy muzealiów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 r. w Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską. Ekspozycja będzie czynna przez rok – do 8 kwietnia 2018 r.
 

Wystawa prezentuje świetny zbiór pamiątek historycznych i dzieł sztuki wpisanych w historię Polski dzięki rodzinie Czartoryskich. Pokazano wybór eksponatów – poloników i obiektów związanych z historią i kulturą zachodniej Europy – obrazujący różnorodność tej kolekcji, obejmującej m.in. malarstwo, rzemiosło artystyczne i militaria. Wiele z nich pochodzi z okresu puławskiego. Na szczególną uwagę zasługują, umieszczone w specjalnych ozdobnych oprawach, relikwie słynnych postaci: Cyda i Chimeny, Abelarda i Heloizy, Petrarki i Laury, wystawione obok klucza do Świątyni Sybilli w kształcie greckiego kaduceusza, opatrzonego napisem MNEMEZ ANOIGO HIERON – „Otwieram Świątynię Pamięci”. To klucz do najstarszego polskiego muzeum. Ważny jest zespół militariów polskich – dwie zbroje karacenowe spod Wiednia, pamiątkowe szable Tadeusza Kościuszki, Księcia Józefa Poniatowskiego i generała Karola Kniaziewicza. Spośród obiektów rzemiosła artystycznego wybrano na wystawę zespół renesansowych i barokowych sreber, m.in. efektowne puchary w kształcie pawia i okrętu, ozdobne buzdygany i zdobioną drogimi kamieniami buławę Wiśniowieckich. Szczególnie cenne są średniowieczne obiekty kultu religijnego, wyroby z emalii i kości słoniowej oraz renesansowy haft flamandzki z przedstawieniem Św. Anny Samotrzeć. Można też zobaczyć obrazy: „Św. Katarzynę” Kulmbacha, „Św. Rodzinę” Palmy Vecchia, „Pokłon trzech króli” Garofala i niewielki obraz ze scenami z życia i męki Chrystusa, uchodzący w Puławach za tzw. Ołtarzyk Króla Zygmunta Augusta. Nie zabrakło „Portretu mężczyzny z rękawiczką” Jana Mostaerta i „Portretu Księżnej Izabeli Czartoryskiej” namalowanego w Londynie w 1790 r. przez Marię Cecylię Cosway.

Hans Suess von Kulmbach, „Św. Katarzyna Aleksandryjska”, 1511, fot. MNK


Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej w katalogu do wystawy pisze: „Od początku swego istnienia muzeum księżny Izabeli miało stanowić dobro narodowe, repozytorium pamiątek patriotycznych oraz artystycznych dla przyszłych pokoleń. Zbiory Muzeum Czartoryskich zarazem doskonale wpisują się w europejską historię muzealnictwa, a ich pierwotny charakter – Kunstkamery – nadal jest widoczny. Wielokrotnie powtarza się, że dzieje Muzeum Książąt Czartoryskich to paralela historii Polski, a jednocześnie historii polskiego kolekcjonerstwa i mecenatu kulturalnego. Zbiory te, przeniesione w czasie powstania listopadowego (1831) do Sieniawy, a następnie do Paryża, wydatnie wzbogacone o liczne nowe nabytki przez księcia Władysława Czartoryskiego, wnuka Izabeli, zostały przez niego ulokowane w Krakowie, w otwartym w roku 1876 Muzeum Książąt Czartoryskich. Od roku 2016 stanowią własność Państwa i pozostają pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie”.

 
Rembrandt Harmenszoon van Rijn, „Krajobraz z miłosiernym samarytaninem”, 1638, fot. MNK


Niektóre zestawienia dzieł na wystawie mogą zaskakiwać. Bo co może łączyć mozaikę rzymską z II wieku z XV-wieczną terakotą florencką? Okazuje się, że na obu przedmiotach widzimy tego samego bohatera: Heraklesa. A wśród antycznych scen mitologicznych znalazł się renesansowy obraz Giovanniego di Marco zwanego dal Ponte przedstawiający Parysa i Helenę oraz Tristana i Izoldę obok egipskich portretów mumiowych z III wieku i sarmackich portretów trumiennych z ok. 1700 roku. Janusz Wałek, kurator wystawy, przybliża niektóre dzieła w ten sposób: „Ciekawe są eksponaty związane ze sławnymi osobami: krzesła Williama Szekspira i Jana Jakuba Rousseau, butelka myśliwska Franciszka I, prochownica Henryka VIII, części zbroi gubernatora Niderlandów Albrechta VII, tarcza tzw. wróżebna, łączona z Janem III Sobieskim, czapka Napoleona oraz odlew dłoni Fryderyka Chopina. Szereg zabytków przypomina o walkach o niepodległość oraz o ich bohaterach – Tadeuszu Kościuszce i księciu Józefie Poniatowskim, a także o Wielkiej Emigracji (»Portret Juliana Ursyna Niemcewicza« Grosa, »Popiersie Fryderyka Chopina« Clesingera). Z powstaniem styczniowym związany jest niedokończony obraz Jana Matejki »Zakuwana Polska«”. Z kolei eksponaty tak nietypowe jak np. kamyczki z grobu Romea i Julii czy urna z relikwiami Bolesława Chrobrego są odzwierciedleniem gustów kolekcjonerskich Izabeli i całej epoki romantyzmu.

 
Krzesło przypisywane Szekspirowi, fot. MNK


Wystawę uzupełniają zmienne – ze względów konserwatorskich – pokazy rysunków, rycin, rękopisów iluminowanych, starodruków i dokumentów historycznych, takich jak oryginał hołdu pruskiego. Dopełnieniem ekspozycji będzie osobny pokaz (od 19 maja 2017 r.) arcydzieła Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem” w Gmachu Głównym MNK.

 
Wystawie towarzyszy album „Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich”. Nie jest to typowy katalog wystawy – bogactwo fotografii oraz wybór najcenniejszych eksponatów ze wszystkich działów najstarszego polskiego muzeum powoduje, że wydawnictwo może funkcjonować samodzielnie, jako album o sztuce i panorama słynnej kolekcji. Publikację (teksty: Janusz Wałek i Andrzej Betlej, 136 s., kolorowe ilustracje) można kupić w muzeum w cenie 39 zł.

 

Zwiedzanie: wt. – sob. 10.00–18.00, niedz. 10.00–16.00. Bilety: normalny 17 zł, ulgowy 11 zł, rodzinny 29 zł, grupowy normalny 12 zł, grupowy ulgowy 8 zł. W terminie 19.05 – 22.06 bilet będzie umożliwiał darmowy wstęp na pokaz „Damy z gronostajem”.

 

2017-04-07

Źródło: informacja prasowa MNK« powrót


Konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki rozstrzygnięty

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie – chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI