home

Numer 5-6, 2019


zobacz spis treści

Numer 3-4, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Remont zabytków w Kazimierzu Dolnym

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym kontynuuje rozpoczęte w kwietniu 2018 r. szeroko zakrojone działania remontowo-konserwatorskie. Pięć zabytkowych obiektów użytkowanych przez MNKD zostało w tym celu zamkniętych, a prowadzona tutaj działalność wystawiennicza i edukacyjno-kulturalna częściowo przeniesiona została w inne miejsca, m.in. do Pałacu Czartoryskich w Puławach.


Poddawane remontowi budynki znajdujące się na terenie Kazimierza Dolnego, nadwiślańskiego miasteczka wpisanego na listę Pomników Historii, to: Kamienica Celejowska, Dom Kuncewiczów, Spichlerz Ulanowskiego – siedziba Oddziału Przyrodniczego, Dwór z Gościeradowa i Dom Wójtowski z Modliborzyc. Prowadzone tam renowacje pomieszczeń i elewacji zewnętrznych pozwolą na przywrócenie im blasku przy jednoczesnym zachowaniu substancji zabytkowej. Wzmacniane są konstrukcje budynków, w tym więźby dachowe, kładzione są nowe gonty, trwają prace konserwatorskie i zabezpieczające stolarkę drewnianą. Wszystko to odbywa się pod czujnym okiem służb konserwatorskich, a także rzeszy specjalistów: konstruktorów, archeologów oraz inżynierów.

Remont konserwatorski daje szansę na rozwój Muzeum i pozwala na podniesienie jego rangi jako ważnego, atrakcyjnego i nowoczesnego muzeum historyczno-artystycznego, prezentującego architekturę, sztukę, kulturę oraz florę i faunę regionu. Co zmieni się w wyniku remontów? Wprowadzone zostaną nowe rozwiązania z wykorzystaniem energooszczędnych technologii pozwalające na ochronę środowiska naturalnego. Zmodernizowana struktura wystawiennicza wprowadzi nowe elementy aranżacyjne, w tym multimedia, a dodatkowo, w większym niż do tej pory stopniu, będzie dostosowana do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, i to zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i poznawczym.


Na nowo zostanie zakomponowana przestrzeń wokół budynków, m.in. w postaci ogrodu edukacyjnego przy Spichlerzu Ulanowskiego oraz ogrodu renesansowego przy Kamienicy Celejowskiej, co pozwoli na poszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej na wolnym powietrzu.

Na bazie dotychczasowych wystaw stałych powstaną nowe programy edukacyjne i kulturalne, a same ekspozycje wzbogacą się o treści do tej pory niemal nie poruszane, jak chociażby historia miasta Kazimierza Dolnego w formie nowatorskiej hologramowej prezentacji, zaplanowanej w Kamienicy Celejowskiej. Powstaną nowe przestrzenie apartamentów (Kamienica Celejowska), a przestrzenie do tej pory wykorzystywane na pokoje gościnne (Dom Kuncewiczów) zostaną odświeżone i otrzymają nowe wyposażenie.


W związku z prowadzonym projektem wszystkie remontowane obiekty są nieczynne dla zwiedzających.


Prowadzone działania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, nazwa projektu: „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”. 

2018-12-16

Źródło: informacja prasowa« powrót


Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019

Organizatorzy zapraszają do udziału w XIX Polsko-Niemieckiej Konferencji i podróży studyjnej „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019”, o podtytule Regionalne typy budownictwa drewnianego – wyzwania konserwatorskie, która odbędzie się w dniach 16-18 września 2019 r. w Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu. Konferencji towarzyszy podróż studyjna z walorem in situ, która w tym roku będzie wiodła przez: (po stronie polskiej) Zgorzelec, Działoszyn, Bogatynię, (po stronie niemieckiej) Obercunnersdorf, Ebersbach, Eibau.

czytaj więcej


O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach

Od 4 czerwca do 29 września 2019 r. w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach będzie prezentowana wystawa „O stołach i bankietach pańskich. Jak ucztowano w dawnych wiekach”. Pojawi się na niej kilkaset zabytków użyczonych z kilkunastu polskich muzeów.

czytaj więcej


Dar dla Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbogaciło swoje zbiory dwoma niezwykle rzadkimi wydawnictwami: pierwszym wydaniem Irydiona (1836) i drugim Nie‑boskiej komedii (1837) Zygmunta Krasińskiego. Książeczki, obie w bardzo dobrym stanie, są współoprawione, z zachowaniem oryginalnego grzbieciku z tłoczonymi w skórze złoconymi napisami.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI