home

Numer 1-2, 2019


zobacz spis treści

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Remont zabytków w Kazimierzu Dolnym

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym kontynuuje rozpoczęte w kwietniu 2018 r. szeroko zakrojone działania remontowo-konserwatorskie. Pięć zabytkowych obiektów użytkowanych przez MNKD zostało w tym celu zamkniętych, a prowadzona tutaj działalność wystawiennicza i edukacyjno-kulturalna częściowo przeniesiona została w inne miejsca, m.in. do Pałacu Czartoryskich w Puławach.


Poddawane remontowi budynki znajdujące się na terenie Kazimierza Dolnego, nadwiślańskiego miasteczka wpisanego na listę Pomników Historii, to: Kamienica Celejowska, Dom Kuncewiczów, Spichlerz Ulanowskiego – siedziba Oddziału Przyrodniczego, Dwór z Gościeradowa i Dom Wójtowski z Modliborzyc. Prowadzone tam renowacje pomieszczeń i elewacji zewnętrznych pozwolą na przywrócenie im blasku przy jednoczesnym zachowaniu substancji zabytkowej. Wzmacniane są konstrukcje budynków, w tym więźby dachowe, kładzione są nowe gonty, trwają prace konserwatorskie i zabezpieczające stolarkę drewnianą. Wszystko to odbywa się pod czujnym okiem służb konserwatorskich, a także rzeszy specjalistów: konstruktorów, archeologów oraz inżynierów.

Remont konserwatorski daje szansę na rozwój Muzeum i pozwala na podniesienie jego rangi jako ważnego, atrakcyjnego i nowoczesnego muzeum historyczno-artystycznego, prezentującego architekturę, sztukę, kulturę oraz florę i faunę regionu. Co zmieni się w wyniku remontów? Wprowadzone zostaną nowe rozwiązania z wykorzystaniem energooszczędnych technologii pozwalające na ochronę środowiska naturalnego. Zmodernizowana struktura wystawiennicza wprowadzi nowe elementy aranżacyjne, w tym multimedia, a dodatkowo, w większym niż do tej pory stopniu, będzie dostosowana do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, i to zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i poznawczym.


Na nowo zostanie zakomponowana przestrzeń wokół budynków, m.in. w postaci ogrodu edukacyjnego przy Spichlerzu Ulanowskiego oraz ogrodu renesansowego przy Kamienicy Celejowskiej, co pozwoli na poszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej na wolnym powietrzu.

Na bazie dotychczasowych wystaw stałych powstaną nowe programy edukacyjne i kulturalne, a same ekspozycje wzbogacą się o treści do tej pory niemal nie poruszane, jak chociażby historia miasta Kazimierza Dolnego w formie nowatorskiej hologramowej prezentacji, zaplanowanej w Kamienicy Celejowskiej. Powstaną nowe przestrzenie apartamentów (Kamienica Celejowska), a przestrzenie do tej pory wykorzystywane na pokoje gościnne (Dom Kuncewiczów) zostaną odświeżone i otrzymają nowe wyposażenie.


W związku z prowadzonym projektem wszystkie remontowane obiekty są nieczynne dla zwiedzających.


Prowadzone działania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, nazwa projektu: „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”. 

2018-12-16

Źródło: informacja prasowa« powrót


Najpiękniejszy kraj. Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie

Muzeum w Gliwicach zaprasza na lekcję „geografii serdecznej” i podróż do krainy prawie (prawdziwie) „mitycznej”, jaką dla dzisiejszej Polski stają się Kresy – wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej. Na wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” w Willi Caro zaprezentowano widoki z kresowego świata uchwycone przez wybitnych polskich twórców, m.in. Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca, Kazimierza Sichulskiego czy Jana Stanisławskiego.

czytaj więcej


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI