home

Numer 11-12, 2019


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2019


zobacz spis treści

Wydarzenia

Remont zabytków w Kazimierzu Dolnym

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym kontynuuje rozpoczęte w kwietniu 2018 r. szeroko zakrojone działania remontowo-konserwatorskie. Pięć zabytkowych obiektów użytkowanych przez MNKD zostało w tym celu zamkniętych, a prowadzona tutaj działalność wystawiennicza i edukacyjno-kulturalna częściowo przeniesiona została w inne miejsca, m.in. do Pałacu Czartoryskich w Puławach.


Poddawane remontowi budynki znajdujące się na terenie Kazimierza Dolnego, nadwiślańskiego miasteczka wpisanego na listę Pomników Historii, to: Kamienica Celejowska, Dom Kuncewiczów, Spichlerz Ulanowskiego – siedziba Oddziału Przyrodniczego, Dwór z Gościeradowa i Dom Wójtowski z Modliborzyc. Prowadzone tam renowacje pomieszczeń i elewacji zewnętrznych pozwolą na przywrócenie im blasku przy jednoczesnym zachowaniu substancji zabytkowej. Wzmacniane są konstrukcje budynków, w tym więźby dachowe, kładzione są nowe gonty, trwają prace konserwatorskie i zabezpieczające stolarkę drewnianą. Wszystko to odbywa się pod czujnym okiem służb konserwatorskich, a także rzeszy specjalistów: konstruktorów, archeologów oraz inżynierów.

Remont konserwatorski daje szansę na rozwój Muzeum i pozwala na podniesienie jego rangi jako ważnego, atrakcyjnego i nowoczesnego muzeum historyczno-artystycznego, prezentującego architekturę, sztukę, kulturę oraz florę i faunę regionu. Co zmieni się w wyniku remontów? Wprowadzone zostaną nowe rozwiązania z wykorzystaniem energooszczędnych technologii pozwalające na ochronę środowiska naturalnego. Zmodernizowana struktura wystawiennicza wprowadzi nowe elementy aranżacyjne, w tym multimedia, a dodatkowo, w większym niż do tej pory stopniu, będzie dostosowana do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, i to zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i poznawczym.


Na nowo zostanie zakomponowana przestrzeń wokół budynków, m.in. w postaci ogrodu edukacyjnego przy Spichlerzu Ulanowskiego oraz ogrodu renesansowego przy Kamienicy Celejowskiej, co pozwoli na poszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej na wolnym powietrzu.

Na bazie dotychczasowych wystaw stałych powstaną nowe programy edukacyjne i kulturalne, a same ekspozycje wzbogacą się o treści do tej pory niemal nie poruszane, jak chociażby historia miasta Kazimierza Dolnego w formie nowatorskiej hologramowej prezentacji, zaplanowanej w Kamienicy Celejowskiej. Powstaną nowe przestrzenie apartamentów (Kamienica Celejowska), a przestrzenie do tej pory wykorzystywane na pokoje gościnne (Dom Kuncewiczów) zostaną odświeżone i otrzymają nowe wyposażenie.


W związku z prowadzonym projektem wszystkie remontowane obiekty są nieczynne dla zwiedzających.


Prowadzone działania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, nazwa projektu: „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”. 

2018-12-16

Źródło: informacja prasowa« powrót


Konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki rozstrzygnięty

Niezwykle magiczne i tajemnicze wnętrze nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Drugie miejsce zajęła fotografia przedstawiająca drewniany wiatrak w Dobrej Nadziei, trzecie – chłodni kominowej w nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Wszystkie zdjęcia trafiły do zbiorów Wikipedii.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI