home

Numer 11-12, 2018


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2018


zobacz spis treści

Wydarzenia

Remont zabytków w Kazimierzu Dolnym

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym kontynuuje rozpoczęte w kwietniu 2018 r. szeroko zakrojone działania remontowo-konserwatorskie. Pięć zabytkowych obiektów użytkowanych przez MNKD zostało w tym celu zamkniętych, a prowadzona tutaj działalność wystawiennicza i edukacyjno-kulturalna częściowo przeniesiona została w inne miejsca, m.in. do Pałacu Czartoryskich w Puławach.


Poddawane remontowi budynki znajdujące się na terenie Kazimierza Dolnego, nadwiślańskiego miasteczka wpisanego na listę Pomników Historii, to: Kamienica Celejowska, Dom Kuncewiczów, Spichlerz Ulanowskiego – siedziba Oddziału Przyrodniczego, Dwór z Gościeradowa i Dom Wójtowski z Modliborzyc. Prowadzone tam renowacje pomieszczeń i elewacji zewnętrznych pozwolą na przywrócenie im blasku przy jednoczesnym zachowaniu substancji zabytkowej. Wzmacniane są konstrukcje budynków, w tym więźby dachowe, kładzione są nowe gonty, trwają prace konserwatorskie i zabezpieczające stolarkę drewnianą. Wszystko to odbywa się pod czujnym okiem służb konserwatorskich, a także rzeszy specjalistów: konstruktorów, archeologów oraz inżynierów.

Remont konserwatorski daje szansę na rozwój Muzeum i pozwala na podniesienie jego rangi jako ważnego, atrakcyjnego i nowoczesnego muzeum historyczno-artystycznego, prezentującego architekturę, sztukę, kulturę oraz florę i faunę regionu. Co zmieni się w wyniku remontów? Wprowadzone zostaną nowe rozwiązania z wykorzystaniem energooszczędnych technologii pozwalające na ochronę środowiska naturalnego. Zmodernizowana struktura wystawiennicza wprowadzi nowe elementy aranżacyjne, w tym multimedia, a dodatkowo, w większym niż do tej pory stopniu, będzie dostosowana do potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, i to zarówno pod względem infrastrukturalnym, jak i poznawczym.


Na nowo zostanie zakomponowana przestrzeń wokół budynków, m.in. w postaci ogrodu edukacyjnego przy Spichlerzu Ulanowskiego oraz ogrodu renesansowego przy Kamienicy Celejowskiej, co pozwoli na poszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej na wolnym powietrzu.

Na bazie dotychczasowych wystaw stałych powstaną nowe programy edukacyjne i kulturalne, a same ekspozycje wzbogacą się o treści do tej pory niemal nie poruszane, jak chociażby historia miasta Kazimierza Dolnego w formie nowatorskiej hologramowej prezentacji, zaplanowanej w Kamienicy Celejowskiej. Powstaną nowe przestrzenie apartamentów (Kamienica Celejowska), a przestrzenie do tej pory wykorzystywane na pokoje gościnne (Dom Kuncewiczów) zostaną odświeżone i otrzymają nowe wyposażenie.


W związku z prowadzonym projektem wszystkie remontowane obiekty są nieczynne dla zwiedzających.


Prowadzone działania odbywają się dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, nazwa projektu: „Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym”. 

2018-12-16

Źródło: informacja prasowa« powrót


Wystawa „Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego”

Wystawa, na którą Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w dniach 28 listopada 2018 r. – 22 kwietnia 2019 r. do Kamienicy Hipolitów, to pierwsza ekspozycja muzealna poświęcona twórczości jednego z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX w.

czytaj więcej


Wystawa „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” w warszawskich Łazienkach

Polskie ordery i odznaczenia, m.in. diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego, prezentowane będą od 9 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. w Muzeum Łazienki Królewskie. Wystawa, obejmująca blisko tysiąc obiektów, w tym mundury i dokumenty, przygotowana została z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to pierwsza ekspozycja, która w tak przekrojowy sposób ukazuje historię polskich orderów i odznaczeń od XVIII w. do współczesności.

czytaj więcej


„Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” – wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Jak wyglądała droga do niepodległości oczami artystów – będzie można się przekonać w dniach 26 października 2018 r. – 17 marca 2019 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana tam ekspozycja wieńczy odbywające się w MNW obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zestawiono na niej artystyczne przedstawienia wydarzeń historycznych i politycznych dwu pierwszych dekad XX w. z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej


„Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu


13 lipca 2018 r., w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w gmachu tej instytucji otwarta zostanie nowa wystawa stała: „Cudo-Twórcy. Rzemiosło i sztuka zdobnicza – Sztuka Wschodu – Współczesna ceramika i szkło”.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI