home

Numer 11-12, 2020


zobacz spis treści

Numer 9-10, 2020


zobacz spis treści

Wydarzenia

Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie przede wszystkim w Radomiu. Jego syn Wacław Bogdan Dobrowolski poszukuje prac ojca w związku z planowaną na 2020 r., pierwszą po wojnie indywidualną wystawą dzieł i pamiątek związanych z łódzkim okresem w życiu artysty.

 


Wacław Dobrowolski w pracowni

 

Obok obrazów olejnych Wacław Dobrowolski realizował także rysunki ołówkiem i węglem, pastele, akwarele, grafiki – głównie portrety i pejzaże, podobno także sceny rodzajowe i batalistyczne (zaginione). Urodzony w Janówce na Ukrainie, uczył się najpierw w Szkole Sztuk Pięknych w Kijowie, a w 1912 r. rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Sankt-Petersburgu, przerwane wybuchem pierwszej wojny światowej. Ukończył je i uzyskał dyplom artysty malarza w 1924 r., już w Akademii leningradzkiej. W 1927 r., po kilkumiesięcznej podróży artystycznej do Francji i Włoch (skąd przywiózł widoki Rzymu, Mediolanu, Florencji i Capri – podobno realizowane także w grafikach, dziś zaginionych), zamieszkał w Łodzi, gdzie utrzymywał się przede wszystkim z portretowania łódzkiej inteligencji. Poszukiwane są jednak jego obrazy – przede wszystkim oleje na płótnach – ukazujące przedstawicieli wszystkich warstw społecznych: „Chłop” czy „Palacz”, wizerunki aktorów: Stefana Jaracza, Zbyszko Sawana, Marii Malickiej, Mieczysława Frenkla, a także polityków: marszałka Józefa Piłsudskiego, prezydenta Ignacego Mościckiego, wojewody łódzkiego Aleksandra Hauke-Nowaka czy prezydenta Łodzi Aleksego Rżewskiego – malowane w latach 30. XX w.

 
Wacław Dobrowolski, „Chłop”, 1936, olej na płótnie; obraz zaginiony – poszukiwany

 

Wacław Dobrowolski uwieczniał także widoki Inowłodza i Łowicza, gdzie przebywał w 1937 r. na plenerze z uczniami swojej Szkoły Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego im. Cypriana Kamila Norwida. Po wojnie malował portrety we wnętrzach Muzeum w Nieborowie i Arkadii (bywał w tamtejszym domu pracy twórczej w latach 50. XX w.) oraz tworzył pejzaże Radomia, gdzie mieszkał do 1969 r. Reprezentował tradycyjny, realistyczny warsztat, wzbogacony o doświadczenia francuskiego postimpresjonizmu i włoskiego klasycyzmu, które uwidaczniają się w elegancji kompozycji, zwłaszcza portretów. Obrazy artysty są zazwyczaj sygnowane, wraz z podaniem roku i miejsca powstania, nie sygnował natomiast prac nieukończonych.

 
Wacław Dobrowolski, „Portret Zosi”, 1938, olej na płótnie, fot. Lech Andrzejewski

 
Wacław Dobrowolski, „Pianista”, fot. Lech Andrzejewski

 

Właściciele jego prac zainteresowani ich wypożyczeniem na wystawę proszeni są o kontakt mailowy z synem artysty: wb.dobro@gmail.com lub bezpośrednio z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Łodzi, z panią Małgorzatą Loeffler, tel. +48 42 638 55 46.

 

 „Motocyklista”, brąz, 1937 – rzeźba dedykowana artyście, autorstwa jego przyjaciela Zygmunta Kowalewskiego, fot. Lech Andrzejewski

 

2019-09-01

Źródło: informacja organizatorów« powrót


Zakup i prenumerata SzZ w wersji cyfrowej

Od 2020 r. „Spotkania z Zabytkami” są dostępne w witrynie e-Kiosk.pl, gdzie można zamówić konkretne numery z tego roku lub prenumeratę czasopisma w wersji cyfrowej. Tym samym oferujemy Czytelnikom alternatywę dla zakupu wydań drukowanych. Niezmiennie udostępniamy także online, za darmo, całe zamknięte roczniki z lat ubiegłych (za pośrednictwem serwisów Polona oraz issuu.com).

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Wacława Dobrowolskiego

Wacław Dobrowolski (1890-1969) to pochodzący z Kresów pedagog, publicysta i społecznik, a przy tym malarz i rysownik, który w latach 1927-1940 mieszkał i tworzył w Łodzi, a po wojnie związany był z Radomiem. W związku z planowaną na 2020 r. wystawą jego dzieł i pamiątek po nim trwają poszukiwania jego prac.

czytaj więcej


Poszukiwane: prace Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza

Muzeum Okręgowe w Suwałkach przygotowuje wystawę twórczości Stanisława Bohusz-Siestrzeńcewicza (1869 Wileńszczyzna – 1927 Warszawa) i zaprasza do współpracy wszystkich, którzy mają w posiadaniu prace tego artysty. Na ekspozycji zostaną pokazane obrazy olejne, akwarele, rysunki piórkiem, projekty, studia, ilustracje – różnorodny i interesujący dorobek artysty.

czytaj więcej


Fundacja Rodzinna Blochów przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie rysunki skradzione w czasie wojny oraz cenne listy związane z gen. Józefem Hauke-Bosakiem

Nowojorska Fundacja Rodzinna Blochów przekazała w środę, 20 listopada br., Bibliotece Narodowej w Warszawie wykupione przez nią trzy dziewiętnastowieczne rysunki, pochodzące ze zbiorów dawnego Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu i skradzione podczas drugiej wojny światowej.

czytaj więcej


„Portrety królów i wybitnych Polaków”

Najnowszą pozycją wydaną nakładem warszawskiej Fundacji Hereditas jest książka autorstwa Wojciecha Przybyszewskiego Portrety królów i wybitnych Polaków. Serie wydawnicze z lat 1820-1864. Tematem książki są litografie wydawane w tym czasie w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wydawnictw portretowych.

czytaj więcej

SPOTKANIA Z ZABYTKAMI